Miniläppäreitä

Olli Vainio / 31. maaliskuuta 2009

Päätimme hankkia yhdistykselle, toimihenkilöiden käyttöön miniläppäreitä niitä haluaville toimihenkilöille.

Erittäin hyvin matkassa kulkevien säätöläppäreiden tarve on tullut viimeaikoina varsin ilmeiseksi kun toiminta on laajentunut ja halutaan nopeaa reagointia mahdollisiin ongelmiin. On myöskin huomattavan positiivinen asia, että yhdistyksen säädöt eivät ole enää riippuvaisia toimihenkilöiden omasta ATK-laitteistosta vaan yhdistyksen asioiden hoitoa varten on kone aina käytössä.

Laitteeksi valittiin Asus EeePC 1000HG, joka on perus 10″ miniläppäri Intelin Atom -alustalla ja integroidulla 3G:llä. Tällä kertaa koneita hankittiin seitsemälle, eli noin puolelle toimihenkilöistä. Jokainen toimihenkilö saa kuitenkin tahtoessaan käyttöön yhdistyksen läppärin myöhemminkin.

Vastaa